Informacje
Do zakresu działania Działu Pomocy Dziecku i Rodzinie należy: 1. Organizowanie opieki w rodzinach zastępczych, a w szczególności: - przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków dotyczących świadczeń z tytułu rodzin zastępczych na podstawie obowiązujących przepisów prawnych, - prowadzenie szczegółowej dokumentacji oraz akt osobowych rodzin zastępczych, - nadzór nad właściwym wypełnianiem przez rodziny zastępcze obowiązków opiekuńczo-wychowawczych oraz sporządzanie z tego nadzoru informacji dla sadu opiekuńczego, - przygotowywanie umów o pełnienie funkcji zawodowej niespokrewnionej rodziny zastępczej, - opracowywanie planu pomocy dla pełnoletnich wychowanków opuszczających rodziny zastępcze, - przygotowanie porozumień z innymi powiatami w sprawie umieszczenie dziecka z innego powiatu w rodzinie zastępczej oraz zwrotu kosztów jego utrzymania. - Przeprowadzanie wstępnej kwalifikacji rodzin zgłaszających gotowość pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
- Kierowanie małoletnich z terenu miasta do placówek opiekuńczo-wychowawczych
zgodnie z obowiązującymi przepisami:
- analizowanie i kompletowanie dokumentów małoletnich przeznaczonych dla poszczególnych placówek, prowadzenie rejestru spraw, - współpraca w sprawach małoletnich z Sądami Rejonowymi, instytucjami oraz placówkami współpracującymi i współdziałającymi w systemie kierowania, - prowadzenie dokumentacji aktualnej i archiwalnej związanej z prowadzonymi sprawami oraz sporządzanie sprawozdań dotyczących problematyki kierowania, - przygotowywanie porozumień z powiatami posiadającymi placówki opiekuńczo-wychowawcze o przyjęcie dziecka oraz o zwrot kosztów jego utrzymania. 4. Ustalanie odpłatności za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych lub placówkach opiekuńczo - wychowawczych na podstawie skompletowanej dokumentacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami. 5. Usamodzielnianie i pomoc w integracji ze środowiskiem pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów pomocy społecznej, schronisk dla nieletnich, zakładów poprawczych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i młodzieżowych ośrodków wychowawczych, a w szczególności: - przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków dotyczących świadczeń z tytułu kontynuacji nauki i usamodzielnienia na podstawie obowiązujących przepisów - prowadzenie dokumentacji oraz akt osobowych usamodzielnianych wychowanków, - monitorowanie indywidualnych programów usamodzielniania. 6. Prowadzenie poradnictwa rodzinnego, terapii rodzinnej oraz pracy socjalnej. - Prowadzenie świetlicy socjo-terapeutycznej i punktu terapii rodzin.
- Pozyskiwanie, kwalifikacja i współpraca z wolontariuszami chętnymi do pracy w świetlicy oraz do realizacji programu „Starszy Przyjaciel”
- Opracowywanie i wdrażanie lokalnych programów pomocy rodzinie i dziecku.
|